واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر کرد

واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر کرد. از دریک –  دینار – شاهی – محمودی (صنار) – عباسی – نادری – قران – ریال و تومان

در طرح اصلاح پول ملی ایران قرار بود ۴ صفر از واحد پول ایران کم شود و یا نام آن تغییر کند و به این خاطر یک نظرسنجی گسترده البته در دولت قبل انجام شد که در نهایت “تومان” بیشترین شایستگی برای تغییر واحد پول ایران را کسب کرد و به نظر می رسد دولت آقای روحانی به این نظرسنجی احترام گذاشته و واحد پول ایران را از ریال به تومان تغییر داد. ریال از سال ۱۳۰۸ واحد رسمی پول ایران بود.

هیات دولت در جلسه عصر یکشنبه مورخ ۱۳۹۶/۰۴/۰۱ به ریاست دکتر روحانی رییس جمهور در لایحه اصلاح قانون پولی بانکی، تغییر واحد پول ایران به تومان (برابر ۱۰ ریال) را تصویب کرد.

نظر پاسخگویان نسبت به نام اسکناس

نام درصد نام درصد نام درصد
تومان ۵۷٫۲ در ۰٫۶ اشرفی ۱٫۴
ریال ۷٫۵ آریا ۶٫۱ نور ۰٫۶
پارسی ۱۴٫۲ عباسی ۰٫۸ هیچکدام ۲٫۱
دریک ۲٫۱ ایرانی ۴٫۳ بی پاسخ ۳٫۱

الف- در حوزه خانوار، ۵۹٫۵ درصد تومان، ۱۲٫۶ درصد پارسی و ۶٫۶ درصد ریال را برای نام اسکناس مناسب می دانستند. نام آریا با ۵٫۷ درصد و ایران با ۴٫۶ درصد در مرتبه های بعدی قرار داشت.

ب- در حوزه صنوف، ۵۰٫۷ درصد به واژه تومان، ۱۸٫۷ درصد به پارسی و ۹٫۹ درصد پاسخ دهندگان به نام ریال رای دادند. نام آریا با ۷٫۴ درصد و ایرانی با ۳٫۳ درصد آرا در مرتبه های بعدی بودند.

مرتبط با موضوع : ارزجهانی سایت درباره اخبار رمزارزها

صنار بده آش به همین خیال باش….

این یکی از ضرب المثل های قدیمی ایران است که بدلیل ارزش کم آن که معادل ۱۰۰ دینار بود این مثل کنایه آمیز برای آرزوهای محال بکار برده می شد. کوچک‌ترین واحد پول قدیم تا پایان دوره قاجاریه دینار بود.

مجوز اخذ وام از روسیه

هیات وزیران در ادامه این جلسه ، مجوز اخذ تسهیلات مالی از روسیه برای اجرای برخی از طرح‌های ‏پروژه‌های زیربنایی و تولیدی با اولویت انرژی‌های نو، هسته‌ای، نیرو، راه‌آهن، بزرگراه‌ها، سدها، شبکه‌های آبیاری و طرح انتقال آب ‏ را صادر کرد.‏

با اولویت انرژی‌های نو، هسته‌ای، نیرو، راه‌آهن، بزرگراه‌ها، سدها، شبکه‌های آبیاری و طرح انتقال آب ‏هزینه خواهد شد.‏

پرسش های مرتبط با تغییر واحد پول رسمی ایران

دستاوردهای تغییر پول رسمی ایران از ریال به تومان. چاپ و انتشار اسکناس های جدید بر مبنای واحد تومان  -            - واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر کرد

دستاوردهای تغییر پول رسمی ایران از ریال به تومان. چاپ و انتشار اسکناس های جدید بر مبنای واحد تومان

شاید برخی پرسش ها در ذهن شما باشد از جمله اینکه آیا با این تغییر ارزش دارائی من کمتر شده؟ که پاسخ خیر می باشد. زیرا هیچ تغییری در ارزش پول ایجاد نشده بلکه فقط نام واحد پول تغییر کرده است. در واقع از مدتها قبل تومان توسط مردم کاربرد داشت و استفاده می شد و تنها این کار قانونی و رسمی شد.

آیا نیاز است که پول های قدیمی خود را به پول جدید تغییر دهم؟

بله، پس از تصویب این لایحه کلیه اسکناس و سکه های رایج ایران تغییر خواهند کرد که البته دولت فرصت و زمان کافی برای تبدیل سکه و اسکناس های قدیمی در اختیار قرار خواهد داد.

پس از تصویب این پیشنهاد باید منتظر تغییرات گسترده بر روی سیستمهای پولی و مالی داخلی باشیم و همچنین تاثیر این تغییر بر روی کلیه بخش های اقتصاد ایران از جمله صادرات و واردات باشیم.

همچنین در دنیای تجارت الکترونیک و پرداخت های اینترنتی نیز باید پلاگین های درگاه های پرداخت تغییرات کُدنویسی کوچکی ایجاد کنند.

واحد پول واحدی برای سنجش دادوستد کالا و خدمات است که در تسهیل انتقال کالا و خدمات نقشی اساسی دارد. به عبارت دیگر یکای پولی یک کشور، نام پول رایج در آن کشور است.

مقابله با تورم و مشکلات اقتصادی از دلایل اصلی تغییر واحد پولی کشورها می باشد.  یکی دیگر از سودهای این تغییر کاهش تقلب و اشتباهات بانکی می باشد. بسیاری از مردم عادی و حتی گردشگران مشکل با تبدیل پول از ریال به تومان داشتند.

6صبح، سایت نیازمندیهای اینترنتی سراسر کشور

www.6esobh.ir

By 6صبح، سایت نیازمندیهای اینترنتی ایران

درج آگهی رایگان و تبلیغات اینترنتی خرید، فروش و معاوضه هر نوع کالا و خدمات خودرو، لوازم خانگی، املاک، لباس، کامپیوتر و موبایل، استخدام و کاریابی، آرایش و زیبایی، سفر و گردشگری در سایت نیازمندیهای 6صبح www.6esobh.ir