حداقل حقوق کارگران در سال جدید مشخص شد

حداقل حقوق کارگران در سال جدید مشخص شد. شورای عالی کار  حقوق کارگران برای سال جدید را ۹۳۰ هزار تومان تعیین کرد.

ایرانی بودن همه چیزش سخت شده از وقتی که اقتصادش تحریم خارجی و اختلاس داخلی شد. و کارگر این اقتصاد نفتی بودن سخت است. با دستگاه های قدیمی که تولید محصول نه به صرفه بازار رقابتی خارجی است و نه بازار داخلی در مقایسه با کیفیت و قیمت محصول خارجی از آن رضایت ندارد.

و در این بین سخت است تعیین دستمزد برای کارگری که زحمت می کشد اما اقتصادی که تولید محور نیست کشش افزایش حقوق حداقلی را هم ندارد. شورای عالی کار حقوق کارگران در سال آینده را ۹۳۰ هزار تومان اعلام کرد و بُن کارگری هم در همان ۱۱۰ هزار تومان قبلی باقی ماند و حق مسکن هم همینطور. پایه سنواتی با ۷۰ درصد افزایش به مبلغ ۵۱ هزار تومان رسید.

این در حالی است که  پیش از این کمیته مزد ۹۶ شامل نمایندگان دولت، کارفرمایان و تشکلهای کارگری مورد قبول دولت سبد هزینه خانوار کارگری را دو میلیون و ۴۸۰ هزار تومان اعلام کرده بود و مرکز پژوهشهای مجلس حقوق کمتر از دو میلیون و چهارصد هزار تومان را زیر خط فقر اعلام کرده بود.

و خدا می داند چه معجزه ای می خواهد این فاصله را پر کند.

و این اقتصاد نفتی با ارزش پول این کشور چه کرد که کسی که ماهانه (نه سالانه) دومیلیون و جهارصد هزار تومان حقوق می گیرد باز هم فقیر است!

قانون ایران گفته حداقل دستمزد ماهانه کارگران باید بر اساس نرخ تورم و هزینه زندگی یک خانوار کارگری تعیین شود اما قانون که مال …

و در این اقتصاد نفتی کارگر و کارفرما گیر افتاده اند و نمی دانند چه کنند و واقعا هم بخواهیم بررسی کنیم کارفرمای ایرانی توان پرداخت چنین دستمزدی را ندارد. زیرا طبیعتا افزایش دستمزد باعث افزایش هزینه تمام شده کالا می شود و مردم قدرت خرید محصول با قیمت بالاتر را ندارند.

 

6صبح www.6esobh.ir

سایت نیازمندیهای اینترنتی سراسر ایران

By 6صبح، سایت نیازمندیهای اینترنتی ایران

درج آگهی رایگان و تبلیغات اینترنتی خرید، فروش و معاوضه هر نوع کالا و خدمات خودرو، لوازم خانگی، املاک، لباس، کامپیوتر و موبایل، استخدام و کاریابی، آرایش و زیبایی، سفر و گردشگری در سایت نیازمندیهای 6صبح www.6esobh.ir