“آ”مثل آینده … “ب” مثل برنامه ریزی

آمثل آینده … “ب” مثل برنامه ریزی. پرسش های آبکی از مسئولان آب و فاضلاب درباره وضعیت آب، کولر آبی، آب روستایی، آب معدنی و دستگاه تصفیه آب، موسسات مالی غیرمجاز و تفکیک زباله!

آن قدیم ها برای انجام بیشتر کارهای می گفتند: کاری نداره که، مثل آب خوردن انجامش می دم، اما امروز آب خوش از گلویمان پایین نمی رود  آنقدر که مسئولان از کمبود آب و خشکسالی و بحران آب و امنیتی شدن بحث آب گفتند. اما پرسش مهم این است که چرا همیشه مردم در خط اول انتقادها قرار دارند و نقش مسئولین در این بین چیست؟

برای مثال درباره موسسات مالی غیرمجاز تصور کنید شعبات بسیار زیاد موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز در پیش چشم انواع سازمان نظارتی و امنیتی با تابلوی بسیار بزرگ فعالیت می کردند و به موقع کسی جلویشان را نگرفت، اما امروز این مردم هستند که گناه کارند که جلوی درب موسسات مالی غیرمجاز طلب پولشان را می کنند!

در تهران که هستیم قبض آب را که می بینیم نوشته شده سهم آبفای روستائی! وقتی به روستا می رویم تا آب و هوائی عوض کنیم می بینیم می گویند خوش نشین هستید و مهاجر فصلی و باید پول آب بیشتری نسبت به ساکنان روستا بدهید و این تصمیم غیرکارشناسی و خلق الساعه باعث ایجاد حس کینه بین ساکنان روستا می شود که پیش خود بگویند اینها انگلی هستند داخل آب و آمده اند تا منابع طبیعی ما را غارت کنند. اما همه ما می دانیم که یک روستا در دهکده جهانی با گردشگرانش زنده است و با این قوانین آبکی نه تنها گردشگر نمی آید، بلکه بین ساکنان دائمی و غیردائمی روستا نیز کینه و دشمنی ایجاد می شود.

و در این بین وام کم بهره به افراد می دهند برای سرمای گذاری و کارآفرینی در روستا، اما باغ ما در روستا باید با تعرفه آب شهری آبیاری شود!

در منطقه ۲۲ (شهرک های غرب تهران) یک زمانی آب قطعی داشت و وقتی وصل می شد هوا وارد می شد و کنتور می چرخید و من فکر کردم این مقدمه ای است برای پولی شدن هوا و سازمان آب تبدیل شود به سازمان آب و هوا!

و امان از این ادغام و تفکیک های غیر کارشناسی. مثلا همین سیستم تفکیک زباله را ببینید. تعداد زیادی افراد را می بینید که به قول یکی از کارشناسان دلسوز تا کمر داخل سطل زباله خم می شود که کار تفکیک زباله را انجام دهد!  و حالا داستان ما آب تصفیه شده ای است که برای شستن ماشین و لباس، آب دادن درختان، حمام رفتن و شستن هر روزه ظروف استفاده می شود.وقتی در مالزی بودم آبی که برای حمام و شستن ظروف بود آب تصفیه شده نبود.

البته این بماند که کولرآبی پر از جرم پشت بام خانه ما و نصب دستگاه تصفیه آب در آبدارخانه یکی از اداره های سازمان آب شهادت می دهند که همین آب شرب تهران آنقدر املاح دارد که هم وزن آب را سنگین تر کرده و هم از خیسی آب کاسته!!! و شاید اگر کار به همین منوال پیش برود شاید به جای پمپ های آب باید از پمپ های لجن کش برای انتقال آب استفاده نمود!

"آ"مثل آینده ... "ب" مثل برنامه ریزی. پرسش های آبکی از مسئولان آب و فاضلاب درباره وضعیت آب، کولر آبی، آب روستایی، آب معدنی و دستگاه تصفیه آب، موسسات مالی غیرمجاز و تفکیک زباله! قبض آب سازمان آب آبفا موسسات مالی آب و فاضلاب کنتور آب آب معدنی تفکیک زباله وضعیت آب تهران بحران آب -      - “آ”مثل آینده … “ب” مثل برنامه ریزی

“آ”مثل آینده … “ب” مثل برنامه ریزی. پرسش های آبکی از مسئولان آب و فاضلاب درباره وضعیت آب، کولر آبی، آب روستایی، آب معدنی و دستگاه تصفیه آب، موسسات مالی غیرمجاز و تفکیک زباله!

و دو سوال مهم از مسئولین

سوال اول : آب فراوان‌ترین مادهٔ مرکب بر روی سطح کره زمین می باشد که البته قبول دارم بخش زیادی از آب دنیا قابل نوشیدن نیست و البته در ایران آب قابل نوشیدن صرف کارهایی می شود که آب غیر قابل نوشیدن می تواند انجام دهد. اما پرسش اول من این است که چطور می شود در برخی از کشورها آب در یک فرایند بهبود مستمر مدیریتی استفاده درست می شود، اما در کشور ما تبدیل به یک بحران می شود؟

و سوال دوم اینکه لوله های آب شهر تهران در چه سالی کشیده شده است؟ آیا جرم و زنگ زدگی و پوسیدگی ندارند و تکلیف کیفیت آبی که از این لوله های عتیقه می گذرد چه می شود. شاید باید کم کم به فکر واگذاری سازمان آب به سازمان میراث فرهنگی بود!

قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود….

وقتی از بالا به مشکلاتی که حل کردنشان در همان ابتدا بسیار آسان است، نگاه می کنم به این فکر می کنم که آیا بی تدبیری برخی از مسئولین است که سر وقت کار را انجام نمی دهند یا اینکه شاید بهتر می بینند آن مشکل کوچک تبدیل به مسئله امنیتی شود و بیشتر به چشم بیاید ، تا آنرا حل کنند و مردم آن وقت قدر بدانند که آن مشکل به این بزرگی حل شده است. لابد برای تبلیغات انتخاباتشان و یا خودشیرینی پیش مسئولان بالا دستی.

یا هر چیز دیگر

در هر صورت پیشنهاد می کنم سازمان آب یک پژوهش دقیق و کامل در این زمینه انجام دهد، زیرا ممکن است شایعاتی که درباره برخی مسئولین ذی نفع در موسسات مالی غیرمجاز وجود دارد در سازمان آب هم گفته شود که برخی به این دلیل بحران آب را رسیدگی نمی کنند که سود و نفعی از بابت واردات و فروش دستگاه تصفیه آب و آب معدنی دارند!

مهدی محمدی دهقانی

www.6esobh.ir

توضیحات بیشتر: در این نوشتار کوشش کردم نقدهای نسبتا تندی به سازمان آب و دوستان وارد کنم، اما بی انصافی است از کنار خوبی های این مجموعه نیز بگذرم که به زودی در این باره هم خواهد نوشت.

By 6صبح، سایت نیازمندیهای اینترنتی ایران

درج آگهی رایگان و تبلیغات اینترنتی خرید، فروش و معاوضه هر نوع کالا و خدمات خودرو، لوازم خانگی، املاک، لباس، کامپیوتر و موبایل، استخدام و کاریابی، آرایش و زیبایی، سفر و گردشگری در سایت نیازمندیهای 6صبح www.6esobh.ir